Aby byla kalkulace co nejpřesnější, potřebujeme znát lokalitu, ve které se bude stavba střechy realizovat. Informace o lokalitě slouží mimo jiné ke stanovení nadmořské výšky, sněhové oblasti apod. Tyto údaje nám pomohou určit správné řešení pro vaši střechu.
Máte již hotovou projektovou dokumentaci nebo zatím pouze zjišťujete informace pro žádost o financování? Kalkulátor nabízí vše, co ke správné střeše patří. Pokud vás ale zajímá rámcová cena a nechcete se zabývat detaily provedení střechy, zvolte Orientační výpočet. Jestli již máte představu o preferované krytině, jednotlivých materiálech a doplňcích, vyberte Podrobný výpočet.
Výběrem některé z možností Cenově úsporné řešení, Zlatá střední cesta nebo Řešení pro náročné, se automaticky v příslušných krocích vyfiltrují krytiny a materiály, které splňují kritérium. Pokud chcete vybírat ze všech provedení a cenovek, klikněte na možnost Všechny varianty.
V případě novostavby je proces výstavby střechy vcelku jednoznačný. Na rozdíl od rekonstrukce tu nejsou přítomné faktory, které by mohly cenu výrazně měnit. Kalkulace bude tedy přesnější.
U rekonstrukce proces výstavby střechy sice nějak předpokládáte a máte o něm určitou představu, mohou zde ale existovat další (dosud neznámé) skutečnosti spojené s demontáží, které výslednou cenu ovlivní.
U novostavby by hodnota sklonu měla být uvedená v projektové dokumentaci v části označené „střecha“, popř. „krov“, „řez krovu“ apod.
Pokud se jedná o rekonstrukci střechy, nebo není z nějakých důvodů z dokumentace sklon známý, můžete využít např. mobilní aplikace. Pro měření sklonu najdete takové jako Vodováha, Úhloměr, Měření sklonu apod. Některé telefony je mají předinstalované, u jiných si je můžete snadno stáhnout z Google Play nebo App Store.
Úhel můžete také lehce odhadnout podle námi uvedených nákresů. Pokud potřebujete poradit víc, zkuste navštívit sekci Často kladené dotazy.
Vyberte takový, který se mu nejvíce podobá. Pokud se tvar odlišuje jen v drobných detailech (například výčnělcích) nebude cena příliš rozdílná. V případě, že je tvar půdorysu vaší střechy výrazně odlišný, zvolte variantu Zetko. Výsledná cena bude nejlépe odpovídat modelu komplikované střechy.
Kalkulátor vám nabízí jen takové typy střech, které odpovídají půdorysu vaší střechy, který jste zvolili v předchozím kroku. Pokud vaše střecha obsahuje více různých typů, vyberte takový, který ve vaší střeše převládá. Jedná-li se o střechu, kde je převaha značná (například hlavní dům s jedním typem a maličká veranda s jiným typem), bude i tak kalkulace poměrně přesná. V případě, že se jedná o stavbu se dvěma a více různými typy střech a každá má významný podíl na celkové ploše, doporučujeme kalkulaci provádět pro každý typ zvlášť.
Skutečná plocha střechy je plošný rozměr celé vaší střechy. Pokud zadáte do kalkulátoru tento rozměr, bude kalkulace ceny velmi přesná.
Zastřešená plocha je půdorys pod celou vaší střechou. Kalkulace s tímto údajem bude také relativně přesná.
Zastavěná plocha je prostor pod půdorysem vašeho domu. V tomto případě bude kalkulace nejméně přesná.
Plocha střechy zcela zásadně ovlivňuje její cenu. Pokud je to ve vašich silách doporučujeme si zjistit skutečnou plochu střechy, aby byla výsledná cena co nejpřesnější.
Pokud plánujete stavět kompletní střechu od základů, zvolte variantu Střešní plášť a nosná konstrukce.
Střešní plášť je ta část střechy, která chrání dům před vnějšími vlivy (často se používá výraz střešní krytina nebo jen střecha).
Nosná konstrukce je část střechy pod střešním pláštěm. Je na ni přenášeno zatížení od střešního pláště (nejčastěji se jedná o dřevěný krov nebo vazník).
Krov: je dřevěná nosná konstrukce střechy, která vám umožní mít v prostoru pod střechou podkrovní místnosti nebo pořádnou půdu. Je vhodný téměř pro všechny typy střech a sklonů.
Vazník: je vhodný pro budovy bez podkrovních obytných prostor. Je možné jej vyrobit tak, aby vám umožnil v malém půdním prostoru skladovat své věci, ale pro místnosti a podkrovní bydlení vhodný není. Své uplatnění nachází převážně u domů s nižším sklonem (25°a méně) nebo u velkých staveb, kde může být montáž klasického krovu komplikovaná.
Střešní panel: je nejmodernějším řešením, skládá se z konstrukční a rovnou i z izolační vrstvy. Je to do značné míry revoluční řešení, protože podstatnou část střešní konstrukce je smontována u dodavatele a na místo je vyzdvižena v celku, jako jednotlivé strany nebo plochy střechy.
Co když mám navrženou jinou nosnou konstrukci?
Pokud má vaše střecha navržený jiný typ konstrukce, může se jednat prakticky o 3 různé případy:
Kombinace krovu a vazníku – zvolte variantu Krov (kalkulace bude přesnější)
Lepený vazník – prozatím není dostupné. Pro získání orientační představy o ceně zvolte variantu Krov a jako materiál zvolte KVH.
Ocelová konstrukce – nelze kalkulovat, vyberte jen variantu Střešní plášť. Ocelovou konstrukci musíte poptat u specializovaného dodavatele.
Smrkové řezivo je stavební dřevěný materiál (nesušený), rozřezaný na hranoly s konkrétními rozměry.
KVH hranol je konstrukční hranol vyráběný ze smrkového hoblovaného dřeva vysušeného na vlhkost menší než 18 %.
Jelikož existuje velké množství materiálů, ze kterých mohou být krovy a vazníky vyrobené, není prakticky možné je integrovat všechny. Kalkulátor nabízí jen ty nejvíce používané. Jiné druhy dřeva nebo materiálu ani specifické konstrukční prvky kalkulátor bohužel neobsahuje. Pokud plánujete využít více materiálů, zvolte takový, který v konstrukci převládá.
Pohledový (nebo přiznaný) krov je takový, který je viditelný v rámci interiéru (nejčastěji jsou to prvky sloupů, vaznic, krokví, kleštin apod.) nebo exteriéru (jedná se převážně o přesahy krovu ve štítě a u okapní hrany, viditelné jsou většinou krokve, části pozednic a vaznic). Pohledový krov byl v minulosti typický pro venkovská obydlí, v současné době ale nabývá na popularitě i v moderních městských stavbách.
Realizace pohledového krovu většinou vyžaduje další povrchovou úpravu (hoblování, nátěr) - ty vyberete v posledním části tohoto kroku.
Hoblování a nátěr jsou vhodné pro povrchovou úpravu pohledového krovu.
Bednění (nebo Pobíjení) krokví palubkami slouží pro zakrytí konstrukčních částí střešního pláště (fólie, latění, krytina střechy), což je u pohledového krovu nežádoucí.
< 14 cm: ekonomické řešení pro menší tepelně izolační nároky.
14–16 cm: standard, skvělý poměr ceny a tepelného komfortu.
18–20 cm: vysoký tepelně izolační komfort.
> 20 cm: luxusní a energeticky extrémně úsporné a účinné řešení zateplení.
Zvolte, od jakého výrobce zvažujete krytinu pořídit. Pokud nevíte, vyhledejte si o značce podrobnosti, nebo filtrujte například podle ceny.
Povrchová úprava krytiny má vliv na životnost krytiny a ovlivní, jak bude střecha vypadat za několik let.
PÁLENÉ TAŠKY:
Režná je krytina bez povrchové úpravy. Jedná se o cenově dostupnější možnost, vyžaduje ale pravidelnější údržbu. Úprava engoba je zlatá střední cesta z hlediska kvality i ceny. Glazura je úprava, pro níž je typický lesk, vyšší kvalita i cenová hladina.
BETONOVÉ TAŠKY
Obvykle se upravují nátěry. Krytiny bez úpravy - KM Beta Standard, dvojvrstvá povrchová úprava - KM Beta Elegant, KM Beta Briliant (úprava s vysokým leskem), třívrstvá úprava - Bramac Protector, KM Beta Efekt.
JINÉ KRYTINY
Úprava Polyester je nejrozšířenější povrchovou úpravou plechových krytin s dobrým poměrem ceny a kvality. X-Cover je povrchová úprava nejvyšší kvality, vhodná pro náročné podmínky. Povrchová úprava Extramat disponuje výbornou odolností pro běžné podmínky.
Hmotnost střešní krytiny je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících její výběr. U novostavby je zatížení střechy zapracováno v projektové dokumentaci. U rekonstrukce střechy je nutné zhodnotit i skutečný stav nosné konstrukce.
Každá střecha si žádá kvalitní oplechování. Pod tím se skrývají třeba okapy, svody, parapety a další nezbytné plechové doplňky. Vybírat u nás můžete z několika materiálů.
Pozink
+ Nízká pořizovací cena.
- Omezená životnost.
- Nutnost pravidelné údržby.
Lakovaný plech
+ Dobrá odolnost proti korozi.
+ Široká paleta barev.
+ Bezúdržbovost.
- Vyšší pořizovací cena než u pozinku.
Titanzinek
+ Přirozená ochrana před povětrnostními vlivy.
+ Dlouhodobá životnost.
+ Příznivá pořizovací cena.
- Vyšší tepelná roztažnost.
Měď
+ Výborná odolnost proti korozi.
+ Přirozená ochrana před povětrnostními vlivy.
+ Vynikající tvarovatelnost.
+ Dlouhodobá životnost.
- Vysoká pořizovací cena.
- Vyšší tepelná roztažnost.
- Okapy z mědi se nehodí pro zadržování srážkové vody k zalévání zahrady.
Hliník
+ Přirozená ochrana před povětrnostními vlivy.
+ Výborná odolnost proti korozi.
- Vyšší pořizovací cena.
Rheinzink
+ Dlouhodobá životnost.
+ Bezúdržbovost.
+ Atraktivní design.
- Vyšší pořizovací cena.
Vikýř je nadstřešní konstrukce, která slouží k prosvětlení a provětrání prostoru pod střechou. Zvolte typ podle typu střechy.
Malý: šířka do 1 m
Střední: šířka do 2 m
Velký: šířka do 4 m
Extra velký: šířka do 8 m
Pokud máte vikýř jiné velikosti, zvolte takovou variantu, která je té vaší nejbližší (v případě že nevíte, ke které variantě se přiklonit, zvolte tu větší). Pokud je vikýř větší než extra velký, zvolte extra velký.
Pokud nevíte, jak velké okno zvolit, držte se pravidla, kdy se pro dostatečné osvětlení v místnosti doporučuje, aby prosklená plocha v místnosti tvořila nejméně 10 % podlahové plochy.
Elektrické ovládání funguje pomocí dálkového ovladače. Může být vhodné například v případě, že na okno těžko dosáhnete nebo je z místnosti hůře přístupné.
Manuální ovládání je standartní ruční ovládání, v případě kyvných oken horním madlem, v případě výklopných (ale i kyvných) kličkou.
Kyvná okna: výhodou těchto oken je možnost maximálního využití prostoru pod nimi – například pro umístění nábytku. Jsou vhodná pro střechy se sklonem od 15° do 90°.
Výklopná okna: Otevírají se směrem ven a jsou vhodná tam, kde je k oknu volný přístup. Jsou vhodná pro střechy s mírným i s větším sklonem od 15° do 55°.
Výsuvně kyvná: Výsuvně kyvná okna jsou mutací mezi kyvným oknem a oknem výsuvným.
Proč zvolit dřevo:
+ estetika
+ tepelně-izolační schopnosti
+ snadná opracovatelnost
+ recyklovatelná
- nutná údržba dřeva
- citlivé na vlhkost
- hořlavost
Proč zvolit plast
+ bezúdržbová
+ tepelně-izolační schopnosti
+ odolnost proti vlhkosti
- teplotní roztažnost
- náročnější oprava
- neekologické
- vyšší cena
Dvojsklo: je levnější a lehčí možnost, nepatrně ale zvyšuje tepelné zisky ze slunečního záření.
Trojsklo: lépe izoluje - netrpí rosením při velkých mrazech a pomáhá udržet nižší teplotu v interiéru během letních veder.
U je tzv. součinitel prostupu tepla - hlavní ukazatel termoizolačních schopností oken. Čím nižší je hodnota U, tím méně tepla vám skrz okno bude z interiéru unikat ven.
Zvolte, od jakého výrobce zvažujete okna pořídit. Pokud nevíte, vyfiltrujte si vhodný model na základě jiných parametrů.
Uvedená cena je včetně DPH 12%. Pokud realizace střechy nesplňuje podmínky pro uplatnění snížené sazby DPH, bude konečná cena účtována se sazbou DPH 21%.